Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
149 postów 127 komentarzy

niebezpieczna wolność

Tomasz Sokolewicz - Działacz niepodległościowy. Współtwórca "Ucznia Polskiego", Federacji Młodzieży Szkolnej i Polskiej Armii Krajowej. Pedagog, manager i germanista. Ulubione motto: "Milsza mi niebezpieczna wolność niż bezpieczna niewola” Rafał Leszczyński XV

Józef Piłsudski "22 stycznia 1863"

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

150 lecie wybuchu Powstania Styczniowego

 

„22 stycznia 1863” Józefa Piłsudskiego będzie w Polsce Niepodległej lekturą obowiązkową każdego Polaka. Obecny Prezydent Bronisław Komorowski, mimo okrągłej 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, inicjatywy wydania szkicu Marszałka finansowo nie poparł – książka została wydana dzięki staraniom profesora Wiesława Wysockiego z Fundacji Niepodległościowej: Wyklętym, Poszkodowanym i Więzionym i Burmistrza warszawskiego Żoliborza Krzysztofa Bugla w niewielkim nakładzie.

 I nic dziwnego. „22 stycznia..”  to książka niebezpieczna. Nie mówi o dogadywaniu się z Rosjanami, nie porusza też trudnej kwestii żydowskiej – w całej książce nie pada słowo „Żyd”. Tak znaczy tak, nie znaczy nie… Pierwsze dni Powstania Styczniowego miedzy Płockiem a Radomiem ukazane są uczciwie: Powstańcy mają za mało broni, są źle wyszkoleni i źle zorganizowani. Popełniają błędy, są źle zmotywowani… Zdradzani podejmują walkę przeciw carowi.

 Wnioski z Powstania wysnuwa Marszałek dwa: obowiązkowo konspirujemy, bo tam gdzie jest jawność jest też zdrada. Przekonaliśmy się o tym ostatnio boleśnie przy okazji KPN-SB. Okazało się, że we współczesnej Polsce agentura potrafiła sobie utworzyć skuteczny mechanizm uwiarygodniania. Historie TW Lecha Roberta „Leszka” Moczulskiego czy majora SB Mariana Pękalskiego występującego przez wiele lat w otoczeniu Teodora Klincewicza pod nazwiskiem Kotarski są bolesną lekcją dla dobrych, ale łatwowiernych ludzi z prawa i lewa. Wniosek drugi: walczymy o Polskę z bronią w ręku. Trudno w tym momencie nie pomyśleć o Braciach Kowalczykach, Polskiej Armii Krajowej: dzielnych ludziach z Grodziska, Gdańska, Nowej Huty i Warszawy – kontynuatorach i spadkobiercach tradycji niepodległościowej. To nie cieciowie krakowskich górek, ani właściciele praw do słowa niepodległość zastrzeżonych w różnych sądach spierający się, kto kogo jak i kiedy wysprycił i gwarantujący swoim słowem honoru uczciwość agentury są spadkobiercami Marszałka. To my, Piłsudczycy.

 Powstanie Styczniowe to demonstracja zbrojna. Ona zaś ukazuje, podobnie jak współczesna nam Czeczenia prawdziwą, „nieeuropejską” twarz Rosji.

 Powstanie i Powstańców ceni Marszałek niezwykle wysoko – pisząc o nich tuż przed wybuchem pierwszej Wojny Światowej, zobowiązuje się do utworzenia imiennej listy Powstańców gwarantując im prawo do noszenia polskiego munduru. Gdy wreszcie powstała Niepodległa Marszałek dotrzymał obietnicy: Weterani 1863 otrzymali pensje pułkownikowskie, Kwatery na Powązkach, a nowopowstałą Rzeczpospospolitą ogarnęła moda powstańcza: pisano książki, robiono filmy i rozmawiano z Powstańcami. Autorem jednej z powstałych wtedy książek: „Farmaceuci w Powstaniu Styczniowym” jest mój dziadek gen. Wacław Sokolewicz. Inny z moich przodków został pochwalony zaraz na wstępie piórem samego Marszałka..

 Jakże inaczej postąpiła bezpieka i zaproszeni przez nią do Magdalenki jej gorliwi współpracownicy i goście w roku 1989 pozostawiając PRL jej „psom”, a opozycję rozbijając politycznie za pomocą agentury i unicestwiając moralnie za pomocą przedstawienia kolaborantów jako opozycjonistów, a materialnie poprzez zupełne odcięcie od źródeł dochodów. Zmarły w Moskwie w 1953 roku Bolesław Bierut musi być dumny z sukcesów swoich najlepszych towarzyszy, którzy nie tylko nigdy nie odpowiedzieli za mordy wynikłe z konsekwencji porozumienia Ribentropp - Mołotow i rabunek Polski, ale i częściowo utraconą w 1956 roku władzę potrafili odzyskać i utrzymać.

 Wizja Polski sprawiedliwej Piłsudskiego i mdłego sosu agentów, kolaborantów i agentofili serwowanego nam przez rządzących Polską współcześnie pokazuje nam jeszcze raz, ze pomiędzy prawdą a kłamstwem trudno jest znaleźć kompromis. 

 

 

 

Józef Piłsudski „22 stycznia 1863” – Główna Księgarnia Naukowa im. Bolesława Prusa Krakowskie Przedmieście 7 Warszawa tel.: 22 826 18 35

Artykuł ukazał się dzięki uprzejmości "Gazety Obywatelskiej", w której ukazał się po raz pierwszy. "Prawda jest ciekawa - Gazeta Obywatelska" do nabycia w salonach "Kolporter" i w każdym dobrym kiosku.

 

O fałszowaniu historii: //blogs.nowyekran.net/post/82739,pod-prad-macieja-gawlikowskiego

KOMENTARZE

 • Sztywna okładka...
  Autor, zawartość i stylizacja na rok 1914 za 25 PLN czyni tę książkę pożądanym prezentem.
 • @Skanderbeg 22:38:15
  Zobligowany historią rodzinną przypisującą mnie niejako do "polskich głupich frajerów" poprzez 100% uczestnictwo w tym Powstaniu odpowiadam na tezy, które uważam za nie do końca przemyślane.

  1. Oczywiście w czasie konspiracji "władza jest poza formalnymi strukturami", ale każda konspiracja jest okresem przejściowym. Nie znam badań potwierdzających tezę o niezdolności byłych konspiratorów do pracy pozytywnej. Historia rodzinna zna przypadki odmienne.

  2. Teoria "demonicznych Prus" wzięta jest z rosyjskich podręczników historii, a przypisywanie Prusakom w latach 60' i 70' wieku XVIII realizacji marzeń ujawniających się nieśmiało 100 lat później, i to kosztem Polaków jest ahistoryczne.

  3. Powstanie Styczniowe podobnie jak Powstanie Warszawskie moim zdaniem było nie do zatrzymania. Może szkoda, że posłuchaliśmy Francuzów i nie powstaliśmy w czasie Wojen Krymskich. Ale sama demonstracja "ubraniowa" w 1863 roku trwała już od kilku lat. Perspektywa służby dla Cara w mundurze rosyjskim na granicy z Japonią nie należała do najatrakcyjniejszych...
 • @Tomasz Sokolewicz 23:07:39
  Cenię Piłsudskiego, ale proponowana droga prowadzi do chaosu.

  Obecnie przede wszystkim brak elit. Te można odtworzyć tylko na bazie idei narodowo-cywilizacyjnej.
  Z kolei - co to za elita, jeśli "chowa sie po krzakach" - znaczy jest zakonspirowana.
  na jakiej podstawie można twierdzić, że ktoś jest elitą?
  Wszelkie formy konspiracji są i będą dokładnie spenetrowane - to struktura hierarchiczna, a jako taka, wprost idealna do wstawiania tam "swoich".

  Jedynie wypracowanie (odtworzenie do obecnych warunków) idei Cywilizacji Polskiej (to skrót myślowy), dzieła Przodków, i publiczne prezentowanie - tworzenie struktur rozczłonkowanych, ale kierujących się ideą, może przynieść efekt.
  Elity mają być przykładem dla reszty narodu, a nie zakonspirowaną "grupą adoracji wzajemnej".
 • @Krzysztof J. Wojtas 08:49:01
  Nic nie jest doskonałe co się nie może doskonalić.. Dziękuje za wspaniały wpis. W sprawie konspiracji mamy obaj rację - jeśli jest dobrze robiona i grupa jest mniej przejrzysta to racje mam bardziej ja, gdy kontrolujący mają więcej sukcesów Pan. Sytuacja pełnej kontroli nad konspiracja jest obiektem pożądania wszystkich służb na świecie i w idealnej formie nie zdarza się, choć mieliśmy przykłady bardzo zbliżone np. "Trust" i jej polskie matrioszki.
  Ilość hrabiów z carskiego nadania po 1863 roku świadczy, że i wtedy byliśmy "podzieleni" - sporo naszych rodaków wolało donosić i ściągać buty i zegarki z zabitych Powstańców niż ryzykować głowę i majątek.
 • @Tomasz Sokolewicz 12:13:16
  Jawność jest bronią. Zwłaszcza ostatnio.
  Cieszę się, że pisze Pan pod własnym nazwiskiem.
 • @Krzysztof J. Wojtas 16:12:36
  Miło mi. Zapraszam jak najserdeczniej na wydarzenie FB, jakim jest Rok 2013 rokiem Powstania Styczniowego http://www.facebook.com/events/459195207449398/?notif_t=plan_user_joined
 • @Tomasz Sokolewicz 13:23:06
  Rzadko zaglądam na FB od kiedy dowiedziałem się , kto jest właścicielem i że źródłem dochodu jest sprzedawanie adresów.

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY

więcej